aktualizováno 8. 1.
Na základě vládního usnesení ze dne 7. 1. 2021 mohou od pondělka 11. 1. po předchozí domluvě s pedagogem probíhat individuální konzultace (tj. 1 student a 1 akademický pracovník).
aktualizováno 4. 1.
I po zpřísnění některých pravidel formulovaných usnesením vlády z 23. prosince 2020 a následným přechodem do 5. stupně PES nadále platí, že atestace v zimním zkouškovém období mohou probíhat dvěma způsoby:
Volba formy atestace je na garantovi každého předmětu.
SDZK a obhajoby disertačních prací se nadále mohou konat pouze distančně. Informace z aktualizace z 25. 10. jsou stále platné.
aktualizováno 1. 12.
Přes aktuální uvolnění některých opatření formulovaných usnesením vlády ze dne 30. 11. 2020, veškerá výuka na FF UK bude do konce semestru pokračovat distančním způsobem.
Podle aktuálně platných pravidel mohou atestace v zimním zkouškovém období probíhat dvěma způsoby:
Volba formy atestace je na garantovi každého předmětu.
aktualizováno 25. 11.
Veškerá výuka na FF UK i nadále pokračuje distanční formou. Výjimky definované posledním nařízením vlády se na FF UK vzhledem k charakteru výuky nevztahují.
aktualizováno 30. 10.
aktualizováno 9. 10.
Podle nového nařízení vlády se výjimka ze zákazu osobní účasti na výuce vztahuje již pouze na lékařské fakulty. Na FF UK tedy musí od pondělí
12. 10. 2020 prozatím do 25. 10. 2020 probíhat veškerá výuka distančně.
Vyučující předmětů, kterých se dosavadní výjimka týkala, informují studenty zapsané v daných předmětech a sdělí jim, jak bude výuka probíhat po dobu zpřísněných opatření.
aktualizováno 7. 10.
Doplňující informace k realizaci distanční výuky na základě podnětů ZS
Didaktická doporučení
Organizační pokyny
aktualizováno 21. 9.
Aktualizované pokyny k organizaci studia v zimním semestru 2020/2021 podle nařízení Hygienické stanice hlavního města Prahy č. 12/2020, které s účinností od 21. 9. 2020 zakazuje osobní účast studentů na výuce na vysoké škole.
Předměty plánované pro zimní semestr musí být připraveny pro distanční výuku.
Podle výše uvedeného nařízení se zákaz osobní přítomnosti nevztahuje na laboratorní, experimentální nebo uměleckou práci za přítomnosti nejvýše 15 osob a klinickou a praktickou výuku a praxi (více viz aktualita z 18. 9.).
Předměty, které nelze smysluplně převést do distanční výuky a současně se na ně nevztahuje výjimka z nařízení o zákazu osobní přítomnosti ve výuce, budeme řešit individuálně po domluvě s vedoucími základních součástí.
Opatření k organizaci studia od 1. 10. 2020
aktualizováno 17. 9.
FF UK zahájí výuku v akademickém roce 2020/2021 hybridní formou.Primárně bude probíhat standardní prezenční výuka. V odůvodněných případech, které jsou popsány níže, bude možné zahájit výuku distančně, příp. obě formy v průběhu semestru střídat.
Pokyny k realizaci prezenční výuky
Studenti i vyučující jsou povinni dodržovat všechnahygienická opatření podle vládních nařízení. Informace jsou vždy aktualizovány na hlavní stránce https://koronavirus.ff.cuni.cz/.
V případě karantény vyučujícího a/nebo významné části studentů lze v průběhu semestru opakovaně měnit formu výukyz prezenční na distanční a obráceně. O těchto změnách musí být studenti včas a řádně informováni e-mailem, nebo jinou předem domluvenou formou.
Vyučující umožní studentům, kteří se ocitli v karanténě, příp. se z jiných relevantních důvodů nemohou zúčastnit výuky (např. zahraniční studenti), pokračování ve výuce s využitím alternativních forem, např. připojení do výuky přes některou z elektronických platforem. Vyučující i studenti jsou povinni zůstat ve vzájemném kontaktu. Studenti podle pokynů vyučujícího plní příp. alternativní zadání.
Vyučující ani studenti nemusí po skončení karantény/nemoci předkládat lékařské potvrzení. Drží se pokynů hygienické stanice a praktického lékaře. Apelujeme na osobní odpovědnost všech členů akademické obce, aby při příznacích respiračního onemocnění zůstali doma a zamezili tak případnému šíření nemoci.
Praxe a exkurze naplánované podle studijního plánudoporučujeme realizovat podle možností co nejdříve. Dále je třeba promyslet 1) jejich možný posun v průběhu akademického roku, příp. prázdnin, pokud by epidemická situace zabránila jejich realizaci podle plánu, 2) možnost alternativního plnění, tam kde je to možné.
Zejména u předmětů určených pro studenty 1. ročníků doporučujeme s ohledem na jejich adaptaci na nové prostředízahájení výuky prezenční formou. Alternativně je možné uspořádat alespoň jednorázové úvodní setkání v rámci základní součásti.
Doporučení k přípravě sylabů
Všechny sylaby předmětů vyučovaných v ZS 2020/2021 by měly zohlednit možnost přechodu na distanční výuku. Cílem je, abychom byli připraveni na případný přechod na kompletně distanční výuku v průběhu semestru. Úprava sylabu musí být dokončena a vyvěšena před otevřením SIS pro zápis do předmětů.
V sylabu je třeba jasně formulovat požadavky ke splnění atestace pro případ prezenční i distanční výuky. Obě formy výuky i atestací musí znamenat pro studenty obdobnou studijní zátěž a objem práce.
Pro tento semestr nedoporučujeme jako podmínku atestace požadovat přítomnost ve výuce. Omluvení nepřítomnosti až na výjimky nelze podmiňovat lékařským potvrzením.
Zahájení a realizace výuky distanční formou
V odůvodněných případech lze výuku v ZS 2020/2021 zahájit a realizovat kompletně distanční formou. Po schválení vedoucím základní součásti (ZS) ve spolupráci s garantem studijního programu lze požádat děkana o převedení předmětu do distanční formy. Žádost podává děkanovi vedoucí ZS souhrnně prostřednictvím proděkanky pro studium do 23. 9. 2020. (Podrobné informace obdrží vedoucí ZS.)
Žádat o distanční výuku lze zejména z následujících důvodů:
1. „velké předměty“ – Předmět s velkou kapacitou studentů, u kterého nelze s ohledem na prostorové možnosti fakulty zajistit učebnu garantující dodržování hygienických pravidel a současně z kapacitních důvodů není možné rozdělení studentů na paralelky.
2. „zdravotní rizika“ – Předmět zajišťovaný vyučujícím, který patří do některé z rizikových skupin a z provozních/odborných či jiných důvodů není možné zajistit jeho nahrazení jiným kolegou.
3. „zahraniční studenti“ – Předmět, u kterého lze důvodně předpokládat účast významného počtu studentů, kteří se nebudou moci zúčastnit prezenční výuky. Posouzení významného počtu studentů je v kompetenci vedoucího katedry ve spolupráci s garantem programu.
V případě realizace předmětu ve více paralelkách je možné požádat o plně distanční formu pro jednu z nich a další realizovat prezenčně.
Harmonogram žádostí je nastaven tak, aby do otevření SIS pro zápis předmětů bylo studentům jasné, do jaké formy předmětu se zapisují.
Distanční výuka musí obsahovat prvky přímého kontaktu se studenty přes některou z elektronických platforem. Není možné výuku realizovat pouze zasíláním materiálů pro samostudium. Pokud je to možné, je třeba dodržovat časy výuky uvedené v rozvrhu pro prezenční výuku.
aktualizováno 15. 9.
Vedoucí ZS prosíme, aby s kolegy ze svého pracoviště probrali co nejdříve následující:
V prvním týdnu semestru doporučujeme:
Povinná evidence případů Covid-19
Na základě sdělení rektora jsme jako fakulta povinni evidovat všechny případy Covid-19 pozitivních zaměstnanců. Pokud budete mít pozitivní test na Covid-19, oznamte prosím tuto skutečnost obratem na kontaktní email koronavirus@ff.cuni.cz. Kromě jména uveďte do zprávy i číslo zaměstnance, příp. alespoň vaše pracoviště.